Powiadamiaj o nowościach:
regulamin
rss
google
mobileman
Aktualność

iPad 2 test - czy Król jest nagi?

autor: Jarosław Gołaszewski, źródło: mobileman.pl, dn. 09.04.2011 godz. 20:13

         Tydzień po polskiej premierze miałem przyjemność przetestować najnowsze dzieło Apple, czyli tablet iPad 2. Ponieważ sam jestem posiadaczem pierwszej generacji tego urządzenia, tym chętniej przystąpiłem do sprawdzenia, na ile Apple zostało marketingowo zmuszone przez konkurencję do wypuszczenia nowej wersji, a na ile te zmiany dają urządzeniu nową funkcjonalność. Nie wiem, czy wiecie, ale w tej chwili zarówno iPad i iPad 2 działają na tej samej wersji systemu operacyjnego iOs 4.3, tak więc pod tym względem nie ma zasadniczych różnic.

 

 

OBUDOWA:

      Pod tym względem iPad bije wszystkie pozostałe tablety na głowę, a dokładnie na aluminium. Tak samo, jak w przypadku iPada pierwszej, druga generacja otrzymała właśnie aluminiową obudowę, a dodatkowo udało się producentowi odchodzić tablet z 680 gram w wersji z samym WiFi do 601g oraz zmniejszono grubość z 13,4 do 8,8 milimetra. W rzeczywistości różnica w wadze jest ledwie wyczuwalna, a jeżeli chodzi o grubość to zmiana jest już znacząca. Trzymając go w rękach można w tej chwili w 100% porównać iPada 2 do powiększonego kilkukrotnie iPhona 3G lub iPoda Toucha 2G/3G. Czy to dobrze? Hmm, dla mnie nie, ponieważ iPad 1 ma swoją tożsamość, a iPad 2 już nie, to tylko większa wersja iPoda.

 

Tym razem iPad otrzymał 2 kolory przedniej ramki: biały i czarny. Osobiście mi jakoś biały nie pasuje, wole czarną odmianę ale to jak zwykle tylko kwestia gustu. Zamiast białego chętnie bym zobaczył czerwony, niebieski, czy pomarańczowy. Niestety żaden producent nie zdecydował się do tej pory na kolorystyczne wersje tabletów ale pewnie już niedługo zobaczymy coś takiego, jak ma to miejsce w tej chwili na rynku aparatów cyfrowych.

 

Przednia powierzchnia tabletu to 9,7 calowy ekran z jednym przyciskiem „cofania” na ramce pod nim. Nad ekranem znajduje się kamera do wideorozmów. Jeżeli dobrze się przyjrzycie iPadowi pierwszej generacji to w tym samym miejscu mamy niewielki otworek w czarnej ramce, niestety kamery tam brak.

                                                                                                                  iPad 1

Lewy brzeg jest całkowicie gładki.

 

Na prawym znajdują się przyciski potencjometru dźwięku oraz suwak, który w iOs 4.3 może mieć przypisaną funkcję Mute lub blokadę rotacji ekranu.

 

 

                                                                                                                   iPad 2

 

Gniazdo słuchawek oraz przycisk Power znajdują się na górnym brzegu.

 

Na dolnym brzegu znajduje się wejście na kabel Apple do zasilania, transmisji danych, czy też adaptera HDMI. W porównaniu do iPada 1 zniknęły otwory zewnętrznego głośnika, a zostały przeniesione na tylną ściankę.

 

Tylna powierzchnia, jak już wcześniej wspominałem została wykonana z aluminium podobnie, jak w przypadku poprzedniej generacji. Różnicę oczywiście stanowi aparat cyfrowy znajdujący się w lewym górnym rogu oraz otwory głośnika zewnętrznego w dolnym, lewym rogu.

                                                                                                                    iPad 2

 

                                                                                                                  iPad 1

 

EKRAN:

      iPad 2 odziedziczył go po swoim poprzedniki, a więc mamy tu do czynienia z 9,7 calowym ekranem, matrycą wykonaną w technologii IPS z rozdzielczością 1024x768 pixeli. Kąty widzenia pion i poziom to 178 stopni. Reakcja na dotyk świetna, tablet działa szybko i bez zacinania. Jednak moim zdaniem w pierwszej generacji działa on jeszcze lepiej. iPada 2 testowałem w MediaMarkt, więc mogło to być spowodowane tym, że w ciągu kilku dni ten egzemplarz przeszedł przez co najmniej kilkaset rąk, a „jedynkę” mam w domu do własnego użytku.

Odwzorowanie barw oraz kontrast jest na bardzo wysokim poziomie i jak dotąd nie spotkałem nic lepszego na rynku tabletów.

 

MENU: (Ekrany)

      W standardzie otrzymujemy zainstalowanych kilka najważniejszych aplikacji. Apple preinstaluje w iPadzie przeglądarkę internetową Safari, aplikację do oglądania filmów z You Tube, kalendarz, Kontakty, Notatki, Mapy, odtwarzacz Wideo, iPod, czyli aplikację do muzyki, iTunes App Store, Game Center, Zdjecia oraz Mail, aplikację do zarządzania emailami. Na iPadzie 2 Apple zainstalowało dodatkowo aplikacje zarządzające kamerami oraz pozwalające na edycje zdjęć: Aparat, FaceTime, a także Photo Booth. Poniżej zamieszczone są ekrany i wygląd aplikacji w systemie iOs 4.3, który wygląda tak samo na obydwu generacjach iPada.

                                                                                                                   iPad 2

                                                                                                                   iPad 1

                                                                                                                   iPad 1

                                                                                                                    iPad 1

                                                                                                                   iPad 1

                                                                                                                   iPad 1

 

Na początek to wystrczy, a w każdej chwili mamy do dyspozycji dziesiątki tysięcy aplikacji w App Store, gdzie sporo z nich jest całkowicie bezpłatna. Jednak moim zdaniem w Android Market jest więcej pełnowartościowych, darmowych aplikacji. Poza programami mamy możliwość instalacji wielu darmowych wersji gier, a ceny płatnych to najczęściej kilka dolarów.

                                                                                                                    iPad 1

 

 

ODTWARZANIE VIDEO i AUDIO:

      Obsługiwane formaty wideo: wideo H.264 do 720p przy 30 klatkach na sekundę, Main Profile, poziom 3.1, z dźwiękiem AAC-LC do 160 kb/s, dźwięk stereofoniczny 48 kHz w formatach .m4v, .mp4 i .mov; wideo MPEG-4 do 2,5 Mb/s, 640 na 480 pikseli, 30 klatek na sekundę, Simple Profile z dźwiękiem AAC-LC do 160 kb/s na kanał, 48 kHz, dźwięk stereofoniczny w formatach .m4v, .mp4 i .mov; Motion JPEG (M-JPEG) do 35 Mb/s, 1280x720 pikseli, 30 klatek na sekundę, dźwięk w formacie ulaw, dźwięk stereo PCM w formacie .avi. Oczywiście wszystko da się odtworzyć jednak po wcześniejszej konwersji do iPada. Szkoda, że Apple tak się broni przed uniwersalnymi odtwarzaczami. W tym punkcie Android ma ogromną przewagę dając pełną dowolność w odtwarzaniu różnych formatów audio i wideo beż konieczności jakiejkolwiek konwersji.

 

 

KARTA SD:

      To jest kolejna wielka wada urządzeń Apple, a może jednak nie tak wielka. Jak zwykle do wszystkiego można się przyzwyczaić, również do konieczności wgrywania wszystkich plików do pamięci wewnętrznej przy pomocy komputera. Brakuje szybkiej możliwości chociażby przeglądania zdjęć prosto z karty microSD wyciągniętej właśnie z aparatu cyfrowego. Oczywiście najprostszym i bardzo efektywnym sposobem jest kupno specjalnego adaptera. Jednak jakie straty miałby ponieść z tego tytułu Apple, gdyby w końcu wbudował takie gniazdo? Przecież rynek i tak jest zalany chińskimi akcesoriami do urządzeń Apple, więc firma już nie zarabia tyle na oryginalnych akcesoriach, jak to było na początku.

 

 

PRZEGLĄDARKI INTERNETOWE:

      Standardowa przeglądarka Safari pozwala na bezproblemowe korzystanie z internetu. Oczywiście w Apple Store czeka na nas kilka innych z których dla mniej najbardziej sensowną jest Mercury. Jeżeli ktoś jeszcze nie korzystał z przeglądania internetu na tabletach, to powinien się z tym rozwiązaniem jak najszybciej zapoznać. Jest to przełom w podejściu do korzystania z internetu, na równi z wprowadzeniem telefonów komórkowych. Te urządzenia są do tego stworzone, a dzięki nim przesiadywanie przy biurku w celu wygodnego sprawdzenia poczty, czy przejrzeniu ciekawych stron internetowych traci kompletnie sens. Uwolnieni zostajemy od tych mebli raz na zawsze. Teraz wykonując różne domowe obowiązki możemy w każdej chwili porozmawiać z kimś na Skype, GG, czy sprawdzić przepis na nowe danie. Dla mnie największą niedogodnością jest brak obsługi javy. Korzystam bardzo często z jednego apletu, którego nie mogę uruchomić na iPadzie i za to duży minus Apple się należy.

                                                                                                                    iPad 1

 

GPS:

     iPad 2 w wersji 3G ma zainstalowany moduł AGPS, jednak nie miałem możliwości sprawdzenia tej funkcji, ponieważ testowałem model wyposażony wyłącznie w WiFi.

 

WiFi:

     Zainstalowany moduł WiFi działa w trybach 802.11 b/g/n. Nie było żadnych problemów z zasięgiem, a sygnał przez cały test zachowywał się bardzo stabilnie. Muszę przyznać, że moduł WiFi jest bardzo dobrej jakości, a w stosunku do innych urządzeń tego typu wręcz rewelacyjny.

 

ZDJĘCIA i FILMOWANIE:

     Pod tym względem iPad 2 otrzymał to czego brakowało poprzedniej generacji, czyli 2 aparaty cyfrowe. Przedni obsługuje rozdzielczość VGA podczas wykonywania zdjęć, a także przy funkcji kamery internetowej, gdzie obraz przechwytywany jest z prędkością 30 klatek na sekundę.

Tylny aparat posiada matrycę 5 megapixeli oraz 5 krotny zoom cyfrowy. Materiał wideo jest przechwytywany w rozdzielczości HD720p. Jakość zdjęć oraz filmów można porównać do tych wykonywanych przez iPhona.

Na filmie powyżej można zobaczyć jak czysty obraz pokazuje tylna kamera, musze przyznać że robi świetne wrażenie. Chociaż z drugiej strony nie odczuwam potrzeby używania tylnej kamery w tablecie. W zupełności wystarcza mi aparat cyfrowy w smartphonie. Nie wyobrażam sobie noszenia ciągle przy sobie 10 calowego urządzenia i wyciągania go w momencie jakieś ciekawej sytuacji i robienie nim sytuacyjnego zdjęcia. O co w tym chodzi?

 

BATERIA:

      Tutaj niestety nie podam wam żadnych danych. Mój test trwał godzinę, więc nie sposób w tak krótkim czasie sprawdzić wydajności baterii. Mogę jedynie dodać, że iPad pierwszej generacji wśród tabletów nie ma sobie równych w tej kategorii i 9 godzin z podłączeniem do WiFi oraz przeglądaniem internetu nie jest wynikiem trudnym do osiągnięcia.

 

 

WYDAJNOŚĆ:

     Druga generacja iPada otrzymała dwurdzeniowy procesor Apple A5 z zegarem 1Ghz oraz zintegrowany z procesorem chip graficzny PowerVR SGX 543. Pod względem przetwarzania grafiki ma on być nawet 9 krotnie szybszy od iPada 1, jednak z pierwszych testów wykonywanych na zachodnich serwisach (anandtech.com) w programie GLBenchmark 2.0 Egypt oraz Pro

całkowita wydajność drugiej generacji jest 3-4 krotnie większa niż pierwszej. Podczas testowania, nie zauważyłem jakichkolwiek różnic w stosunku do iPada 1. Prawdopodobnie będą one odczuwalne dopiero przy nowych grach typu FPP, które będą w stanie wykorzystać pełną moc nowego układu ale czy tablety są właściwą platformą dla takich gier? Jak dla mnie nie, więc pogoń za wydajnością w tego typu urządzeniach jest tylko marketingowych szumem.AKCESORIA:

     iPad 2 otrzymał przy okazji premiery bardzo przydatną nakładkę Smart Cover, która chroni ekran podczas przenoszenia tabletu oraz przy odpowiednim złożeniu służy jako podstawka. W końcu Apple dodało kolory do swojego ascetycznego designu.

W iPadzie 1 sprawa wygląda inaczej, tam nie ma możliwości instalacji Smart Cover ale są bardzo zmyślne pokrowce.

                                                                                                                    iPad 1

                                                                                                                   iPad 1

 

PODSUMOWANIE:

      Kolejny iPad i kolejny sukces. Mimo pojawiania się na tabletów z Androidem 3.0 oraz chipsetem Nvidia Tegra 2, to Apple nadal pozostaje liderem w tym segmencie rynku. Moim zdaniem są 3 główne powody. Pierwszy z nich to iOs przez wielu krytykowany za ograniczenia ale jednocześnie najszybszy i najbardziej stabilny system mobilny już od kilku lat, a ta niezawodność i łatwość w obsłudze zapewnia firmie Apple miliony zadowolonych klientów. W końcu nie każdy musi być biegły w grzebaniu w systemach operacyjnych, żeby móc się w pełni cieszyć swoim mobilnym gadżetem, jak to ma miejsce w przypadku wielu urządzeń z Androidem. A drugi powód to coś, czego myślałem, że nigdy nie napiszę o produkcje Apple, a mianowicie cena. iPad 2 nadal kosztuje 499 dolarów, co na tle konkurencji znanych marek, na przykład udanej Motoroli Xoom jest sporo niższą kwotą! Wiem, zaraz usłyszę, że Xoom ma moduł 3G i GPS, a podstawowy iPada nie. Jednak większość użytkowników nie potrzebuje 3G w tablecie, ponieważ mają swoje smartphony, w domu mają sieć WiFi, a na co dzień nie biegają po mieście z 10 calowym tabletem w ręku, natomiast w samochodzie korzystają właśnie z GPSa w smartphonie lub posiadają nawigację samochodową. 700 dolarów za Motorolę Xoom, do 499 za sprawdzonego już w użytkowaniu iPada, nie jest zachęcającym rozwiązaniem. Myślę, że droga, którą obrał Archos jest dużo lepsza jak i cena za 10 calowy tablet na poziomie 330 dolarów. Kolejnym dobrze zapowiadającym się konkurentem będzie Asus EeePad, robi go firma produkująca jedne z najbardziej niezawodnych laptopów i w dodatku cena ustalona za 10 cali na poziomie 399 dolarów i to już z Tegrą 2 wydaje się być bardzo dobrze skalkulowana.

Trzeci argument przemawiającym za kupnem iPada 1, czy 2 to jego dostępność, można go kupić w każdej chwili w normalnej polskiej dystrybucji, a konkurenci? Większość nowości jest w Polsce niedostępna i nie wiadomo kiedy w ogóle będzie je można kupić. Producenci androidowych tabletów sami sobie strzelili po raz kolejny w kolano.

Kończąc powyższy test uważam, że nadal królem tabletów pozostaje iPad, tylko tym razem z cyfrą 2 przy nazwie. Apple ponownie udało się wyprzedzić konkurencję moim zdaniem wygrywając ze wszystkimi tabletami, które mają wyjść w tym roku. Nie jestem wyznawcą „nadgryzionego jabłka”, na co dzień używam smartphona z Androidem Motorola Defy i nie wymieniłbym jej nigdy na iPhona, to jednak jeżeli chodzi o tablet wybrałem właśnie iPada 1 i korzystam z niego już od kilku miesięcy. Jeżeli masz do wydania 2000 złotych i potrzebujesz kamery do wideorozmów to bierz iPada 2, jeżeli masz 1500 złotych i nie potrzebujesz tej kamery to szukaj iPada 1, bo są teraz w świetnej cenie.

 

 

Minusy:

 

  • brak bezpośredniego złącza HDMI, USB, microSD, (dostępne przez przelotki),

  • konieczność konwersji filmów specjalnie dla iPada,

  • brak obsługi javy w przeglądarkach internetowych,

Plusy:

 

  • precyzyjny ekran dotykowy,

  • bardzo szybki i stabilny system operacyjny,

  • świetny głośnik zewnętrzny,

  • solidna aluminiowa obudowa,

 

 

Ocena: 9,0 pkt

Obudowa: 10/10

Wydajność: 10/10

Multimedialność: 7/10

Frajda: 9/10

 

 

Blog Widget by LinkWithin
powrot
Komentarze
Nick
Treść
Kod
Komentarze:
xtn
dn. 09.08.2011 godz. 06:53:17
Pewnie chodzi ci o dodatkowy, płatny odtwarzacz filmów. W teście chodziło o podstawowe możliwości systemu, a te nie daja możliwości odtwarzania bez konwersji, w przeciwieństwie do Androida, gdzie jest w standardzie.
jRb
dn. 09.08.2011 godz. 12:00:00

nie trzeba konwertować filmów do formatu applowego! wystarczy wydać jakos z 1 EUR i cieszyc sie aktualizowanym softem który czyta AVI, DIVIx i wszystko co popadnie - nawet z napisami.

Wszystkie znaki towarowe zamieszczone w serwisie są znakami zastrzeżonymi, pojawiają się wyłącznie w celach informacyjnych.